13.10.2011

Usta-Çırak Hoca-Öğrenci

   Başlangıç olarak bu durumdan biraz bahsetmek istedim. Usta çırak ve Hoca Öğrenci ilişkilerininde ikisini yaşama şansına sahip olan bir fotoğrafçı olarak ilk tavsiyem eğerki bu sanatı öğrenip sanatçı veya zanaatkar olarak yaşam biçiminiz haline getirmek istiyorsanız ne kadar erken yaşlarda bu işe kara verir iseniz okadar iyi edersiniz. Bu lafım çocuklarına bu gibi konularda destek vermeyi düşünen aileler içindir. 

   Bu işi kafanıza ilk koyduğunuz gün ilk olarak yapmanızı tavsiye edeceğim şey  ışığı, kompozisyonu, fotoğraf makinesini, diyaframı, enstantaneyi, objektifi vs tüm gerekleri ile tertemiz bir şekilde fotoğraf çekmeyi öğrenmek ile başlamanız. Bu başlangıç yaş durumunuz müsait ise fotoğraf ile ilgili bir bölüme sahip olan bir üniversiteye gitme, yaş erken ise bir fotoğrafçının yanında çalışmaya başlayarak, yaş kemale yaklaşmış ise bu işi temiz bir şekilde öğrenebileceği kurumlara katılmak ile gerçekleşebilir.  

    Gerçek olarak ilk tavsiyelerimden bir tanesi sizin önünüze çıkacak engellerin sizi eleştiri adı altında yeren insanlara asla kulak asmamanız. Bu arada tabikide sizi eğiten insanlardan her ne öğrenebiliyorsanız öğrenmek ama asla onların gölgelerine takılıp kalmamak. Bilgiyi paylaşana saygı duymak ve eleştirinin gerçekten en olduğunu örenmenizdir. Çünkü gerçel eleştiri yermek yada övmek için yapılan bir faaliyet değil içinde yada dışında bir bilgiyi birikimi incelemek eleştirilen yapıtın olugularını varsada yoksada paylaşmaktır. Sadece kırıcı yada yapıcı olduğu zaman eleştiri değil yerinde saymaktır. Bunları hafızaya yazdıkta sonra yolculuğa aynen devam. 

      Bu eğitim süreçlerini yaşarken olabildiğince bilgiye ulaşmaya bakabildiğiniz kadar çok kaynağı görsel hafızanıza kayetmeniz gerekmektedir. Bu tüm kaynaklara tarih, sanat tarihi,mitoloji,meteoroloji ve aklınıza gelebilecek tüm bilgi birikimleri olarak bakabilirsiniz. Çünkü üretim ancak donanım ile mümkündür. Tıpkı iyi bir bilgisayarın iyi bir ekran kartına ve hafizaya sahip olma ihtiyacı gibidir.  


İzmir Universitesi
Ajans: Grafiksel Reklam Ajansı
Presented By

PozitifStudio
http://www.pozitifstudio.com/

    Eskiden sürekli yurtdışından istanbuldan dergi katalog bulmak için didinen fotoğrafçılar ve meraklıları şimdi ise çok kısa zamanda her türlü bilgiye gerçekleştirilmiş projenin sonularına ulaşabiliyor. İyi bir fotoğrafçının sırlarından bir tanesinide söyliyimmi iyi bi arşiv. Ne olursa olsun güzel yapılmış işleri biriktirmeniz hem iyi bir görsel hafıza edinmenize hemde o işi güzel yapmış ustalara saygınızın bir göstergesidir. 

   Eğitim süreçlerinizde tabikide en önemli hususlardan biriside bol bol fotoğraf çekmenizdir. Ne kadar çok çeker iseniz okadar tecrube edinirsiniz. Ne kadar çok hata yaparsanız okadar kazanırsınız. Doğruya ulaşmanın yolu yürümek... O yüzden elinizdeki fotoğraf aracına acımayın sensörünüz eskimez. Çekebildiğiniz kadar fotoğraf çekin. Zamanla gözünüz eski fotoğraflarınızı beğenmemeye daha seçici olmaya bu sayede de daha iyisine ulaşmanızı sağlar. Bütün bu süreçleri yaşar iken karşınıza milyonlarca fotoğraf çıkacak.Korkmayın dünya bir sayısal ve görsel çöplük haline gelmiş olabilir. İşte sizin o çöplüğüm içinde elmas yaratma şansınız elinizde. Biraz etrafı kirleteceksiniz ama kirlenmek güzel şey....

Reklam Fotoğrafı

   Nerden başlasak nasıl anlatsak...
Kafamın içerisinde paylaşmak istediğim o kadar çok şey var ki.Nereden nasıl başlayacağımı bulmak çok zor.


   Fotoğrafçılık ve fotoğraf ile ilgili bir tomar yazı okuyup bilgi edindikten sonra derine inmek istediğiniz için buralara kadar geldiniz. O yüzden fotoğrafın tanımını uzun uzadıya yaparak vaktinizi almak istemiyorum. Bu alanda daha ziyade reklam fotoğrafı nasıl olur, neden olur, niçin olur, bir reklam fotoğrafçısı nasıl olmalı, neler hesab etmeli, kafasında ne tilkiler dönmeli biraz bunlardan bahsetmek lazım.


   Ülkemizde maalesef  Reklam Fotoğrafçılığı ile ilgili eğitim son derece az hatta yok denebilecek durumda. Bu işi hakkını vererek yapmak için öncelikle her konuda olduğu gibi fotoğraf sanatına aşık olmak ve bu zanaate gönül vermeniz gerekmektedir. Bu aşk işte her aşkta olduğu gibi gerçek aşkta olduğu gibi sizi zorluyor ise size her seferinde daha iyisini istemenize daha çok istemenize arzulamanıza sebep oluyorsa evet siz bir reklam fotoğrafçısı olmaya adaysınız. Alaylı olmak ve okullu olmanın tüm faydalarından size daha sonra bahsedeceğim. Her ikisini de yaşamış şanslı birisi olarak erken yaşta bu işi yakalamanın avantajını söylemem gerekiyor.


Rooms Otel Çeşme
Presented By
PozitifStudio
http://www.pozitifstudyo.com/
 
     Bir reklam fotoğrafçısı olmak için çantadan da yetişseniz, okulluda olsanız ilk etapta fotoğraf makineniz ile, ışık ile, teknik ekipman ile karanlık oda ile, aydınlık oda ile (bilgisayar teknolojileri) Programlarla ve en önemlisi duygularınız ile fazlaca sarmaş dolaş olmanız gerekmektedir. Bir sanatın aşığı bir zanaatkar gibi heyecan duyup karın ağrıları çekiyorsanız doğru yoldasınız. Bu işi yapan sınıf arkadaşlarım dostlarım kardeşlerim hepimizin tek ve en önemli ortak noktası esasında rahatsızlığımızdır :O) Nemidir bu rahatsızlık.


    Tanıdığım en iyi reklam fotoğrafçıları bir sonra çekeceği işi düşünür hep elindekini bitirdiğinde ve her dönüp baktığında evet çok güzel yapmışım ama daha iyisi nasıl olacak diye hayıflanandır. Yani bir nevi arıza... Bu merak bu heyecan sizi hep bir yerlere alır taşır. En iyi fotoğrafçı en çok araştırandır.


   Bana hep sorarlar nasıl iyi fotoğraf çekebilirim diye... Bende onlara bak derim...Ne kadar çok fotoğraf gözlemler isen okalar çok başarıya ulaşırsın. Her sanatçı her zanaatkar ( ki haşa huzurda kendimi asla ve asla sanatçı olarak görmüyorum bunu da belirteyim) en çok gözlemleyen en çok bakandır. Fotoğrafın temelinde de bakmak ile görmek arasındaki durumdan yola çıkıyoruz. Bu temelle neyi nasıl neden anlatacağımıza bakmaya çalışıyoruz. Fotoğrafı ne kadar yaşar isek okadar o kadar yaşatırız.


    Şimdi yazılarda sırasıyla işin biraz teknik kısmından bahsedeceğim. Sonrasında teknoloji, prodüksyon, ışık ve tüm duygularını anlatmaya çalışacağım dilim döndüğünce..